Sötét időben látni kezd a szem….” Theodore Roethke

Ez a könyv egy olyan küldetés eredménye, amely körbevezetett engem a világon, vissza a gyökereimhez, és olyan pályára terelt, amilyenről nem is álmodtam, amikor útnak indultam.
Több mint húsz évig dolgoztam depresszióval, szorongással, krónikus betegségekkel, fóbiákkal, kényszeres gondolatokkal, PTSD-vel és egyéb bénító rendellenességekkel küszködő emberekkel.
Sokan csüggedten és elkedvetlenedve érkeztek hozzám, miután éveken át hiába jártak terápiára, szedtek gyógyszert, és vállaltak különféle orvosi beavatkozásokat, hogy kiderítsék tüneteik forrását, és csillapítsák szenvedésüket.

Tapasztalataim, tanulmányaim és klinikai gyakorlatom eredményeképpen rájöttem, hogy a válasz nem feltétlenül a hozzám fordulók életében, hanem talán a szüleik vagy akár a dédszüleik történetében keresendő.
A legújabb tudományos kutatások, amelyek ma már széles körű érdeklődésre tarthatnak számot, szintén azt sugallják, hogy a traumák hatásai egyik generációról a másikra szállhatnak.
Ezt a „hagyatékot” nevezik örökölt családi traumának, és egyre több bizonyíték utal rá, hogy valóban létező jelenséggel állunk szemben.
A fájdalom nem mindig oszlik el magától, s nem feltétlenül csökken az idővel. Előfordulhat, hogy az eredeti személy, aki a traumát elszenvedte, már elhunyt, és története évek óta feledésbe merült, élettapasztalatai, emlékei és fizikai érzékletei azonban töredékesen tovább élnek, mintha a múltból előnyúlva feloldást keresnének a ma élők testében és lelkében.

Sigmund Freud több mint száz éve azonosította ezt a mintázatot. A traumás újrajátszás vagy „ismétléskényszer”, ahogyan Freund nevezte, a tudatalatti próbálkozása, hogy újrajátsza a megoldatlant, hogy aztán „helyrehozhassuk”.
A múlt eseményeinek az újraélésére irányuló tudatalatti késztetés működhet annak a folyamatnak a hátterében is, amikor családok generációi ismétlik a megoldatlan traumákat.

Vajon amikor valaki nem vállal gyermeket, fél elköteleződni, sikertelen az anyagi világban, nem tud tartós párkapcsolatot kialakítani, nem tudja az érzelmeit kimutatni, vagy éppen túlzó félelmek kínozzák, nyughatatlan és/vagy agresszív, nem találja a helyét a világban, függőségben szenved, krónikus fájdalmai vannak, folytonosan akadályozva érzi magát szakmai téren, erőtlen és bizonytalan a döntések terén……stb, stb. Akkor ezek a dolgok vajon az illető saját sorsához tartoznak, vagy olyan családi eseményeket, érzéseket, viselkedésmintákat ismétel, amelyek arra várnak, hogy felfedjék őket és “helyrehozzák”.

ÖRÖKÖLT CSALÁDMINTÁK / Mark Wolynn / Édesvíz Kiadó 2017