CSALÁD ÉS RENDSZERFELÁLLÍTÁS

Fogantatásunk pillanatától egy nagyobb rendszer – úgynevezett klán – részei vagyunk, aminek létezik egy közös energia mezeje, amelyben „benne vagyunk” és ebből adódóan mindannyian kapcsolatban vagyunk családunk minden egyes tagjával, akár ismerjük őket akár nem, élnek vagy már meghaltak. Minden ember tudattalanul, mélyen magában hordozza a családi rendszerében megtörtént események hatásait, így már nagyon korán olyan terheket, sorsmintákat veszünk magunkra, amelyek nem a mi egyéni sorsunkhoz tartoznak de a rendszer önszabályozási folyamata által mégis ez történik.
Ugyanis ennek az energiamezőnek – morfogenetikus mező – megvannak a maga rendjei, törvényszerűségei, és amennyiben ezen rendek a különböző történések miatt sérülnek, akkor a személyes életünkben nehézségek, erőtlenségek, betegségek alakulnak ki.
Van tehát egy energiamező – egy láthatatlan „tervrajz”- amelynek részei vagyunk, amely oly módon befolyásolja az életünk alakulását, hogy tudatában lennénk ezen összefüggéseknek.
A családfelállítás csoportos foglalkozás keretében a „láthatóvá tétel” művészete abban az értelemben, hogy megmutatja a családon belül – egyéb rendszerek esetében is – azokat a tudattalan megkötéseket – amelyek elakadásokat okoznak a saját Sorsuk megélésében, ily módon lehetőséget teremtve a változtatáshoz.

Hogyan történik ez a gyakorlatban?

A családfelállítás csoportos foglalkozás. A családfelállítást kérő személy, egy egyéni konzultáció keretében elmondja, hogy mely témában kér segítséget – sikertelen vagyok a munkámban, rossz a viszonyom a szüleimmel, betegség, tanulási problémák, (pár)kapcsolati nehézségek, függőségi problémák, erőtlenség az élethez stb. – ami alapján a családállítás vezetője eldönti, mely családtagok „felállítása” szükséges. Megkéri őt, hogy az összejövetelen résztvevő személyek közül válasszon képviselőket, állítsa be a térbe őket oly módon, hogy az kifejezze, ahogyan a családtagjai közötti kapcsolatokat látja, a hozott probléma tükrében.
A kezdő konstelláció tehát az a kép, ami a családállítást kérő fejében él az alapján, amit a családjáról tud. A képviselők „összeszedettsége és elengedettsége” által kialakul a felállítandó család energia mezeje és elindul egy folyamat ami a képviselők testi érzeteiben, észleléseiben, mozdulataiban mutatkozik meg. A családfelállítás mindig a valóságot mutatja azt „ ami van” és innen lehet tovább lépni azáltal, hogy a képviselők új információkat és impulzusokat kapnak, ami segíthet nekik kimozdulni a megrekedtségből..

Mi az amit láthatunk?

Elsősorban a családtagok egymáshoz és a korábbi generációkhoz való viszonyát.
Aztán a különböző életeseményekhez – mint balesetek, vetélés, válás, betegségek, stb.- vagy az olyan nagyobb dolgokhoz való hozzáállást mint a – Halál, Sors.
Továbbá olyan erőket, amelyek tudattalanul meghatározzák az életüket:

  • elfojtott érzések
  • örökölt viselkedési módok
  • erkölcsi elképzelések
  • lappangó bűntudatok
  • félelmek.

A valóságnak ebben a másik dimenziójában olyan dolgok kerülnek napvilágra, ami eddig rejtve volt az illető életében és így rendszerben látva a családi viszonyokat, valami teljesen más megértésre juthat az élete alakulását illetően.
Mert talán azt látja, hogy az apja nem azért nem törődött vele mert nem szereti, hanem mert lélekben a saját apjához kötődik, aki tragikus módon korán meghalt, és akiről sosem lehetett beszélni, mert túl fájdalmas volt a család számára. Így az édesapja, lélekben sosem tudott igazán felnőni és apaként jelen lenni az ő életében.

A családfelállítás folyamata elég ahhoz, hogy kiderüljön, hol sérültek a törvényszerűségek, így lehetőség adódik arra, hogy a rend helyre álljon, ami a gyakorlatban azt jelenti, mindenki élheti és beteljesítheti a saját Sorsát oly módon, hogy szabadon odatartozik a családjához.
A családfelállítás során megtörtént változások megjelenhetnek a család valódi tagjain is, hiszen ha a rendszerben valaki a „helyére kerül” akkor az hatással van a többiek életére is.