Sok figyelmet és nagy nyilvánosságot kap a stressz témaköre, azonban a lényegi természetét ritkán ismerik fel. Úgy mondják, hogy hajlamosabbak vagyunk a stresszre, mint valaha. Mi a stressz alapvető oka? Természetesen nem a külső sürgető tényezők. Azok csupán azon mechanizmus példái, amelyet kivetítésként jellemeztünk. „Őket” illetve „azt” tartjuk bűnösnek, pedig valójában pusztán az elfojtott érzelmek belső nyomásának kiengedését érezzük. Ezek az elfojtott érzések tesznek minket sebezhetővé a külső stresszel szemben. A stressz igazi forrása valójában belső; nem külső, ahogyan azt az emberek hinni szeretnék. Például a hajlandóság, hogy félelemmel reagáljunk, azon múlik, hogy eleve mennyi félelem van bennünk, amit majd egy inger kiválthat. Ahogy nő bennünk a félelem, úgy alakul át a világészlelésünk is félelemteli megfontolt várakozássá. A félelemmel telt embert számára ez a világ borzasztó hely, a dühös ember számára a világ a kietlenség káosza és bosszúság. A magukat bűnösnek valló emberek a kísértés világát és a bűnt látják mindenütt. Amit idebent tartunk, megfesti a világunkat. Az alapvető szabály az, hogy arra összpontosítunk, amit elfojtunk.
A stressz, a tudattalanul vagy tudatosan elfojtott érzések felgyülemlett nyomásából adódik. A nyomás kiutat keres, így a külső események csupán kiváltói annak, amit eddig tudatosan és tudattalanul egyaránt elnyomva tartottunk. Eltorlaszolt érzéseink energiája, vegetatív idegrendszerükön keresztül fel-fel bukkan, kóros elváltozásokat okozva, melyek betegség kialakulásához vezetnek. Egy negatív érzés azonnal a test izomerejének 50%-os elvesztését idézi elő és látásunkat – fizikailag és mentálisan egyaránt – szintén beszűkíti. A stressz a mi érzelmi reakciónk valamely sürgető tényezőre vagy ingerre. A stresszt a hitrendszereink és az azokhoz társuló emocionális nyomások határozzák meg. Nem a külső inger az, ami a stresszt előidézi, hanem a ráadott reakciónk mértéke. Minél mélyebb az önátadás, annál kevésbé vagyunk kitéve a stressznek. A stressz okozta sérülés csupán a saját érzelmeink eredménye. Az elengedés hatékonyságát és a test stresszreakcióinak csökkenését tudományos kutatások már kimutatták. A manapság kínált stresszcsökkentő programok gyakran szem elől tévesztik a lényeget. Maga a stressz okainak eltüntetése, megszüntetése helyett inkább a stressz utóhatásait próbálják enyhíteni, vagy a külső eseményekre összpontosítanak. Az izomfeszültség például szorongás, a félelem és a bűntudat következménye. Egy az izomrelaxáció technikájáról szóló kurzusnak igen csekély haszna lesz. Ehelyett sokkal hatásosabb volna a mögöttes feszültség forrásait megszüntetni, amelyek a tudatos és a tudattalanul elfojtott düh, félelem, bűntudat vagy egyéb más negatív érzelmek.

Az energia-háztartás stresszre adott válasza és az akupunktúrás rendszer
A test három idegrendszerrel rendelkezik, ezek a következők:

  1. az idegek tudatos irányítás alatt álló, akaratlagos hálózata, amely elsősorban a vázizomzatban terjed ki
  2. a vegetatív vagy autonóm idegrendszer, amely általában önkéntelen, és a test szerveit, illetve az olyan fiziológiai feladatokat irányítja, mint a szívverés, a vérkeringés, az emésztés és a test kémiai háztartásának fenntartása
  3. az akupunktúrás rendszer, amely bioenergiát közvetít a test egészébe, valamint a belső szervekbe. Ez a harmadik rendszer a nyugati orvostudomány által a legkevésbé ismert, bár a keleti gyógyászat és társadalom már régóta érti. Az akupunktúrás rendszerben, a test e láthatatlan energiatérképén keresztül éltető energia áramlik a fizikai testbe. Ennek az energiarendszernek 12 fő csatornája található a fizikai test felületén a 12 fő akupunktúrás meridián mentén. Ezekből a csatornákból számos mellékág fut a test különböző szervrendszerihez. Ha az energia rendellenesen oszlik el a meridiánokban, az az érintett szervekben működészavarhoz, majd végül betegségek kialakulásához vezet. Ez az éltető bioenergia maga az élet áramlása, amely azonnal reagál a stresszre. Pillanatról pillanatra visszahat, követve az életünk gyorsan változó tényezőit, vagyis az észlelésünk, a gondolataink és az éréseink mintázatváltozásait.
    A hagyományos orvoslás mércéjével mérve a test reakciói viszonylag lassúak. Egy elröppenő gondolat, amit még érzelmi kín is kísérhet, nem hoz mérhető változást a vérnyomásban vagy a pulzusszámban, de azonnal érezteti hatását a bioenergia – rendszerben, ahol számtalan gyors változást lehet tudományos, pszichés és klinikai módszerekkel megfigyelni. A test akupunktúrás energiarendszerének általános egyensúlyát a csecsemőmirigy működése szabályozza. A bioenergia – rendszer a csecsemőmirigy közvetítése révén szoros kapcsolatban áll a test immunrendszerével. A tartós stressz gyengíti a test immunrendszerét, visszaveti a csecsemőmirigy működését és kizökkenti az egyensúlyából a bioenergiai-rendszert.

Forrás: Elengedés/ Dr.David R.Hawkins / Filosz kiadó 2014